Jakiś czas temu zgłosił się do mnie lekarz zamierzający otworzyć niewielki podmiot leczniczy. Pierwotne założenie było proste –zrobić to szybko, tanio i bez nadmiernych komplikacji. Jednoosobowa działalność gospodarcza wydawała się do tego idealnym rozwiązaniem.
Już wkrótce stało się jednak jasne, że będziemy musieli zmienić formę prawną placówki. Okazało się, że Klient pracował w szpitalu publicznym, a podmiot leczniczy, których mieliśmy utworzyć, miał również starać się o zawarcie umowy z NFZ.
Musieliśmy więc wziąć pod uwagę tzw. zakaz podwójnego kontraktowania i związane z nim ograniczenia.
Ograniczenia dla pracujących „na NFZ”
Załóżmy, że pracujesz w szpitalu lub przychodni mających kontrakt z NFZ. Świadczenia, których tam udzielasz są finansowane ze środków publicznych w ramach kontraktu zawartego z NFZ przez tenże szpital lub przychodnię.
Jeżeli równocześnie planujesz utworzenie podmiotu leczniczego, w ramach którego również będziesz udzielać świadczeń „na fundusz”, to musisz wiedzieć, że
Nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z lekarzem, pielęgniarką, położną, inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem
Zakaz podwójnego kontraktowania polega właśnie na tym. Nie możesz zawrzeć kontraktu z funduszem, jeżeli już udzielasz świadczeń w ramach kontraktu zawartego przez inną placówkę.
Ty, czy Twoja spółka?
Czy to oznacza, że nie możesz utworzyć własnego podmiotu leczniczego i udzielać świadczeń finansowanych przez NFZ? Oczywiście nie. Będziesz mieć jednak ograniczone pole manewru jeżeli chodzi o wybór formy prawnej dla takiego podmiotu.
Ponieważ przepisy zakazują zawarcia przez NFZ umowy z osobą udzielającą już świadczeń w ramach kontraktu z funduszem, jednoosobowa działalność gospodarcza jako forma prawna dla podmiotu leczniczego, odpada.
Podobnie spółka cywilna. Ponieważ nie jest ona odrębnym podmiotem, a zwykłą umową, ewentualny kontrakt fundusz również zawarłby z Tobą (i Twoim wspólnikiem). Jak już ustaliliśmy, byłoby to niedopuszczalne, jeżeli już pracujesz w innej placówce leczącej „na NFZ”.
Zakaz podwójnego kontraktowania a spółka jawna lub partnerska
Zarówno spółka jawna, jak i partnerska, są odrębnymi bytami prawnymi. Mogą we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Pomimo, że nie posiadają osobowości prawnej, to stanowią niezależne od wspólników podmioty.
Ewentualna umowa z NFZ nie byłaby więc zawierana z lekarzem (lub inną osobą wykonującą zawód medyczny), lecz ze spółką. Tym samym zakaz podwójnego kontraktowania nie zostałby naruszony. Takie jest moje zdanie.
Część prawników przyjmuje jednak, że spółki jawne i partnerskie jako tzw. spółki osobowe, również mogą być objęte zakazem podwójnego kontraktowania. Stąd też najbezpieczniejszą opcją wydaje się…
…podmiot leczniczy w formie spółki z o.o.
w tym przypadku nie ma kontrowersji. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa handlowego. Jest tzw. spółką kapitałową i posiada osobowość prawną. Wśród prawników nie ma sporu co do tego, że spółka z o.o. nie jest objęta zakazem podwójnego kontraktowania.
Podmiot leczniczy utworzony w tej właśnie formie, może kontraktować świadczenia z NFZ nawet wówczas, gdy jej wspólnik (wspólnicy) pracują w innych placówkach posiadających już kontrakt z funduszem.
Jak widzisz, sam zakaz podwójnego kontraktowania nie uniemożliwia Ci utworzenia placówki medycznej leczącej „na Fundusz”. Musisz tylko dobrze przemyśleć wybór formy prawnej. I oczywiście udzielić swojemu prawnikowi rzetelnych informacji o swojej sytuacji zawodowej i planach biznesowych. Tylko wtedy możesz liczyć na rzetelną pomoc prawną 🙂
The form you have selected does not exist.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }