fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy? Część II.

Bartlomiej Achler15 kwietnia 202113 komentarzy

Dziś dalszy ciąg artykułu poświęconego jednemu z najczęstszych dylematów przy otwieraniu swojego pierwszego gabinetu. Mam nadzieję, że po jego lekturze będzie Ci  łatwiej podjąć decyzję – praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy?

Tematowi temu poświęcam też 12. odcinek podcastu, więc jeżeli forma audio bardziej Ci odpowiada, po prostu kliknij PLAY.

Jeżeli jednak wolisz wersję do czytania, zapraszam do lektury 🙂

 

Ubezpieczenie OC praktyki zawodowej i podmiotu leczniczego

Niezależnie od tego, czy działasz jako praktyka zawodowa, czy jako podmiot leczniczy, musisz wykupić polisę OC. Jest to ubezpieczenie za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielania.

Różnice dotyczą minimalnej sumy ubezpieczenia – co oczywiście przekłada się również na wysokość składki ubezpieczeniowej.

W przypadku podmiotów leczniczych udzielających świadczeń szpitalnych  – minimalna suma ubezpieczenia to 100 tys. Euro na jedno zdarzenie i 500.000 na wszystkie zdarzenia.

W przypadku pozostałych podmiotów leczniczych suma ta wynosi 75 tys. Euro. Na jedno i 350 tys. na wszystkie zdarzenia.

Również dla praktyk lekarskich minimalna suma ubezpieczenia to 75 tys. Euro na jedno i 350 tys. na wszystkie zdarzenia.

Niższa minimalna suma ubezpieczenia (30.000 Euro na jedno i 150 tys. Euro na wszystkie zdarzenia) obowiązuje dla praktyk pielęgniarskich i fizjoterapeutycznych.

Regulamin organizacyjny gabinetu

Zarówno praktyki zawodowe jak i podmioty lecznicze są tzw. podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w związku z czym mają obowiązek posiadania regulaminu organizacyjnego.

Regulaminu organizacyjnego nie muszą posiadać lekarze (w tym lekarze dentyści) oraz pielęgniarki, jeżeli wykonują indywidualną praktykę wyłącznie w innym podmiocie leczniczym.

Innymi słowy – jeżeli masz zarejestrowaną praktykę zawodową ale pracujesz wyłącznie na kontraktach, nie prowadzisz własnego gabinetu – wówczas nie musisz mieć regulaminu organizacyjnego. W innych przypadkach jest to element obowiązkowy, nie tylko dla podmiotów leczniczych ale i dla praktyk zawodowych.

Dokumenty dla podmiotu leczniczego (PAKIET)

Komplet dokumentów dla podmiotów leczniczych. Wzory z instrukcją.

Różnica polega jedynie na tym, że w regulaminie praktyki znajduje się mniej informacji.

O regulaminie praktyki zawodowej pisałem tutaj, a o regulaminie dla podmiotu leczniczego – tutaj.

Z kolei wzór regulaminu dla praktyki lekarskiej znajdziesz >>tutaj, a wzór regulaminu dla podmiotu leczniczego >>tutaj

Dokumentacja medyczna w praktyce zawodowej i w podmiocie leczniczym

Czy to praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy, dokumentacja medyczna to podstawa. Nie tylko podmioty lecznicze zobowiązane są do jej prowadzenia. Prowadząc praktykę zawodową również musisz prowadzić dokumentację medyczną i od tego obowiązku nie uciekniesz. Co więcej – przepisy dość precyzyjnie wskazują, jaką dokumentację powinny prowadzić praktyki zawodowe lekarskie, pielęgniarskie, czy fizjoterapeutyczne.

W tym rozporządzeniu Ministra Zdrowia znajdziesz szczegółowe informacje, jak powinna być prowadzona i co powinna zawierać dokumentacja medyczna praktyk zawodowych i podmiotów leczniczych.

O dokumentacji medycznej możesz przeczytać również w tym i tym artykule.

Lokal dla praktyki zawodowej i dla podmiotu leczniczego

Jak zapewne wiesz, działalność leczniczą możesz prowadzić w pomieszczeniach spełniających określone wymogi – a ściślej  warunki ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne.

Ten ogólny wymóg, z małymi wyjątkami, dotyczy wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a więc również praktyk zawodowych.

Również w tym przypadku praktyki zawodowe mają nieco łatwiej:

Jeżeli wykonujesz lub zamierzasz wykonywać swoją działalność w ramach praktyki zawodowej, możesz prowadzić swój gabinet w lokalu mieszkalnym. Pisałem o tym w tym artykule na blogu.

Praktyki korzystają też z innych udogodnień np. brudownik i miejsce na odpady mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu, a jeżeli prowadzisz działalność w mieszkaniu, meble nie muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji.

Są to w gruncie rzeczy niewielkie ułatwienia. Jedyną istotną różnicą na korzyść praktyk zawodowych jest możliwość prowadzenia działalności w mieszkaniu, choć oczywiście nie każda działalność się do tego nadaje.

Zatrudnienie w praktyce zawodowej i podmiocie leczniczym

Najistotniejszą praktyczną różnicą pomiędzy praktyką zawodową a podmiotem leczniczym, są kwestie związane z zatrudnieniem personelu. Decyzja „praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy” często jest uwarunkowana właśnie planami zatrudniania personelu.

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty pozwala lekarzowi prowadzącemu indywidualną praktykę lekarską na zatrudnienie osób niebędących lekarzami do tzw. czynności pomocniczych. Możesz więc zatrudnić asystenta/asystentkę, rejestratorkę, technika, pielęgniarkę.

Innego lekarza możesz zatrudnić wyłącznie w celu odbywania stażu podyplomowego lub szkolenia  specjalizacyjnego .

Podobna regulacja dotyczy indywidualnych praktyk pielęgniarskich, które również mogą zatrudniać wyłącznie osoby niebędące pielęgniarkami lub położnymi w celu wykonywania czynności pomocniczych.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty milczy na temat dopuszczalności zatrudnienia personelu przez praktyki fizjoterapeutyczne. Zgodnie jednak ze stanowiskiem KIF w ramach praktyki zawodowej fizjoterapeuci mogą zatrudniać osoby do wykonywania czynności pomocniczych. Chodzi o takie czynności, jak przyjmowanie zgłoszeń pacjentów i umawianie wizyt, zadania administracyjne, prowadzenie systemu informatycznego, księgowości, prace porządkowe itd.).

Ważna uwaga – jeżeli mówimy o zatrudnieniu, chodzi nie tylko o umowę o pracę, ale również umowy cywilnoprawne.

Ograniczenia te nie dotyczą podmiotów leczniczych. Jeśli więc planujesz zatrudniać personel do udzielania świadczeń zdrowotnych, podmiot leczniczy jest jedyną opcją.

Umowy z personelem podmiotu leczniczego (PAKIET)

Pakiet Umowy z personelem podmiotu leczniczego Wzory z instrukcją.

Praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy – co wybrać?

Praktyka zawodowa będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli jesteś lekarzem, lekarzem dentystą, pielęgniarką, położną, lub fizjoterapeutą. Jeżeli do tego spełniasz któryś z tych warunków:

 • chcesz prowadzić swoją działalność samodzielnie bez budowania większych struktur i zatrudniania personelu medycznego;
 • zamierzasz prowadzić swoją działalność w mieszkaniu i masz do tego odpowiednie warunki lokalowe;
 • dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze, w którą stronę Twój biznes się rozwinie;
 • planujesz wyłącznie pracować na kontraktach dla podmiotów leczniczych lub np. wyłącznie w miejscu wezwania;

… to praktyka zawodowa jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Z kolei o podmiocie leczniczym pomyśl raczej jeżeli:

 • nie wykonujesz zawodu medycznego;
 • z rożnych względów nie chcesz prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej;
 • chcesz zatrudniać personel medyczny;
 • chcesz działać na większą skalę i planujesz rozwijać swój biznes.

Wbrew pozorom, korzyści z prowadzenia praktyki zawodowej, nie ma aż tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Nie unikniesz kontroli, obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej, obowiązków związanych z realizacją praw pacjenta. Nadal musisz pamiętać o przestrzeganiu RODO, spełnianiu warunków sanitarnych itd.,

Podmiot leczniczy daje Ci na pewno więcej możliwości rozwoju.

Jeżeli wahasz się i nadal nie wiesz, co dla Ciebie lepsze – wiesz gdzie mnie znaleźć 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartłomiej Achler

  Administratorem Twoich danych osobowych wskazanych w formularzu jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler", 00-891 Warszawa, ul. Chłodna 22a lok. 9/10. Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w zakresie oraz w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z czytelnikami bloga). Twoje dane wskazane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Ci odpowiedzi.
  Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do tego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia swoich danych.
  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Leszek 6 lutego, 2023 o 01:21

  Dzień dobry.
  Złożyłem wraz z żoną spółkę z o.o.. Oboje wykonujemy zawód lekarza w formie JDG w innych placówkach. W naszej spółce będziemy zatrudniać innych lekarzy ale i sami będziemy świadczyć usługi medyczne. Czy spółka z o.o. musi być wpisana do RPWDL ? Jeśli tak, to o czym oprócz regulaminu muszę pamiętać przy składaniu wniosku? Jakie sprawy/wpisy/ zgody muszę załatwić w Izbach Lekarskich?
  Bardzo Panu dziękuję za udzielenie odpowiedz

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 6 lutego, 2023 o 09:16

  Panie Leszku, tak – spółka musi zostać zarejestrowana w RPWDL jako podmiot leczniczy. Do wniosku dołącza Pan jedynie opłatę (obecnie 666 PLN). Proszę pamiętać przede wszystkim o polisie OC, regulaminie, kompletnej dokumentacji RODO, dokumentacji strony www (jeżeli taką stronę spółka będzie posiadała) oprogramowaniu do dokumentacji medycznej, procedurze udostępniania i zabezpieczenia dokumentacji medycznej, karcie praw pacjenta.
  W OIL musi Pan zgłosić nowy podmiot jako miejsce wykonywania działalności.
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Rafał 20 marca, 2023 o 20:16

  Dzień dobry,

  Co w przypadku podmiotu leczniczego w formie Sp. z o.o., który zamierza prowadzić działalność polegającą wyłącznie na zawieraniu kontraktów z innymi podmiotami leczniczymi (szpitalami) i kierowaniu tam własnych lekarzy (innymi słowy, mój podmiot leczniczy nie będzie prowadził zakładu leczniczego w dosłownym tego słowa znaczeniu). Czy taki sposób prowadzenia podmiotu leczniczego jest dopuszczalny? Co w takiej sytuacji z pomieszczeniami podmiotu leczniczego (skoro spółka, de facto, nie będzie takowych posiadać)?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 30 marca, 2023 o 21:26

  Panie Rafale,
  Moim zdaniem spółka w takiej sytuacji nie będzie udzielać świadczeń zdrowotnych, a co za tym idzie – nie będzie wykonywać działalności leczniczej i rejestracja w RPWDL nie będzie konieczna.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Katarzyna 20 kwietnia, 2023 o 20:34

  Dzień dobry,
  Jestem lekarzem dentystą,prowadzę indywidualną praktykę lekarską,chciałbym zatrudnić asystentkę stomatologiczny.Czy obecne przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia personelu medycznego dotyczą też ipl,bo z tego co czytam to wszędzie jest napisane o podmiocie leczniczym.

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 20 kwietnia, 2023 o 21:54

  Pani Katarzyno,
  przepisy o minimalnym wynagrodzeniu, o których Pani pisze, dotyczą wyłącznie podmiotów leczniczych.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Agata 20 lipca, 2023 o 21:15

  Panie Mecenasie,
  czy podmiot leczniczy może być prowadzony przez spółkę cywilną, w której wspólnikami są zarówno osoby wykonujące, jak i niewykonujące zawodu medycznego? Obecnie s.c. tworzą sami lekarze, ale w wyniku spadkobrania dojdzie do zmian osobowych.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 22 lipca, 2023 o 17:11

  Pani Agato,
  jak najbardziej. Podmiot leczniczy może być prowadzony również przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego i niewykonujące żadnego z zawodów medycznych.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  WOJCIECH 8 września, 2023 o 22:29

  Jestem wraz z żoną na ryczałcie( 2 x jdg) – jaka forma prowadzenia podmiotu leczniego będzie dla nas najlepsza chcąc zatrudniać innych lekarzy w ramach umów cywilnoprawnych? Zostaje nam w ramach podmiotu jako JDG liniówka lub zasady ogólne albo podmiot jako spółka zoo, zeby moc pozostac na ryczałcie?
  W jaki sposob zatrudniaja lekarze ktorzy sa na ryczałtach a prowadzą NZOZY w formie spolek partnerskich / cywilnych etc… ?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 19 września, 2023 o 14:42

  Panie Wojciechu, tu niestety trzeba wykonać nieco „matematyki”. Sugeruję konsultacje z doradcą podatkowym. Od siebie dodam, że wystarczy, że podmiot zostanie założony w ramach jednej JDG. Wstępnie wydaje mi się to najsensowniejszą opcją, choć np. spółka z o.o. daje sporo opcji optymalizacji podatkowej. Trzeba to jednak dokładnie policzyć z doradcą podatkowym.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Lidia 14 września, 2023 o 23:38

  Jestem lekarzem ale bez specjalizacji i chce założyć POZ, chce zatrudniać lekarzy, pielęgniarki i położną – wtedy muszę założyć podmiot leczniczy czy mogę zrobić to na praktyce lekarskiej?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 19 września, 2023 o 14:39

  Pani Lidio, założenie podmiotu jest w takiej sytuacji jedyną opcją.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Adrian 29 października, 2023 o 22:36

  Dzień dobry,
  Jestem lekarzem dentystą. Jestem zatrudniony na umowie o pracę we własnej Spółce z o.o. . Spółka ma podpisaną umowę na świadczenia dentystyczne z Centrum Medycznym, które prowadzi dokumentację medyczną, zapewnia wyposażone gabinety. Czy moja Spółka z o.o. powinna być zgłoszona do RPWDL?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: