fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jaki program do dokumentacji medycznej?

Bartlomiej Achler21 listopada 2020Komentarze (0)

W kwietniu 2020 roku Minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia dokumentacji medycznej. Najważniejszą zmianą wynikającą z nowych przepisów jest wprowadzenie zasady, że dokumentacja medyczna może być prowadzona tylko w postaci elektronicznej.

Jak to z zasadami bywa, tak i od tej są wyjątki. Informatyzacja jest jednak nieuchronna.

Do końca 2020 roku możesz prowadzić dokumentację na starych zasadach, jednak już od 1 stycznia 2021 roku powinieneś mieć zapewnioną możliwość prowadzenia jej postaci elektronicznej.

Jaki program do dokumentacji medycznej wybrać dla siebie?

Program do prowadzenia dokumentacji medycznej

Rynek dostawców oprogramowania dla małych, średnich i tych największych podmiotów leczniczych stale się rozwija. Jeżeli jesteś właścicielem małego gabinetu lub przychodni, masz naprawdę niezły wybór, jeżeli szukasz systemu do zarządzania gabinetem. Oczywiście większość z nich zapewnia również prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej.

O czym musisz pamiętać wybierając program do prowadzenia dokumentacji medycznej dla Twojego gabinetu?

The form you have selected does not exist.

Obowiązki podmiotu leczniczego

Bezpieczeństwo to priorytet. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej musi być odpowiednio zabezpieczona, a to oznacza, że:

 • może być dostępna wyłącznie dla osób uprawnionych;
 • zastosujesz odpowiednie (skuteczne) metody i środki jej ochrony.

Mówiąc o metodach i środkach ochrony dokumentacji medycznej, musisz pamiętać, że to Ty jesteś odpowiedzialny za ich wdrożenie i stosowanie. To Ty zatem powinieneś:

 • systematycznie szacować ryzyka zagrożeń,
 • opracować i stosować procedury zabezpieczania dokumentacji i systemów ich przetwarzania,
 • stosować adekwatne środki bezpieczeństwa,
 • na bieżąco kontrolować organizacyjne i techniczno-informatyczne sposoby zabezpieczenia, a także okresowego dokonywać oceny ich skuteczności,
 • przygotować i realizować plany przechowywania dokumentacji w długim czasie.

Co powinien zawierać program do prowadzenia dokumentacji medycznej?

Część Twoich zadań związanych z bezpieczeństwem dokumentacji medycznej jest ściśle związana z systemem informatycznym, z którego będziesz korzystać do jej prowadzenia.

Program do prowadzenia dokumentacji medycznej powinien zapewniać:

 • integralność treści dokumentacji i metadanych;
 • stały dostęp do dokumentacji dla osób uprawnionych oraz zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych;
 • wymagalność identyfikacji osoby sporządzającej dokumentację oraz dokonującej wpisu lub innej zmiany i zakresu dokonanych zmian w dokumentacji lub metadanych;
 • informację o czasie sporządzenia dokumentacji oraz dokonania wpisu lub innej zmiany;
 • oznaczenia osób udzielającej świadczeń;
 • prowadzenie i udostępnianie dokumentacji w dopuszczalnych formatach i standardach ;
 • możliwość wydruku dokumentacji;
 • opcję eksportu całości danych w sposób umożliwiający odtworzenie ich w innym systemie teleinformatycznym.

Gdy dodasz do tego jeszcze konieczność zapewnienia aktualizacji oprogramowania, masz już minimalną listę elementów, które powinien zawierać Twój program do prowadzenia dokumentacji medycznej.

Upewnij się, że system, który zamierzasz zakupić, zawiera wszystkie te funkcjonalności.

Integracja z P1 i raportowanie zdarzeń medycznych

Nie zapomnij również o konieczności integracji oprogramowania z systemem P1. Jest to Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Kojarzysz zapewne takie pojęcia, jak „Internetowe Konto Pacjenta”, e-recepta, czy e-skierowanie? To wszystko jest związane z P1 jako element informatyzacji ochrony zdrowia.

Od 1 lipca 2021 r. dojdzie kolejny obowiązek tj. obowiązek raportowania zdarzeń medycznych do Systemu Informacji Medycznej. Obejmie on zarówno podmioty lecznicze, jak i praktyki zawodowe. Nie będzie również miało znaczenia, czy masz kontrakt z NFZ, czy też udzielasz tylko świadczeń komercyjnych.

Zastanawiając się, jaki program do dokumentacji medycznej wybrać, zapytaj o integrację z P1. Powinno być to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

To rzecz  jasna nie wszystko. Z pewnością nie zaszkodzi uważnie przeczytać warunki licencji, zapoznać się z zasadami przechowywania danych i ich bezpieczeństwa. Sprawdź, czy system zapewnia możliwość składania przez pacjenta oświadczeń i podpisów wymaganych przepisami prawa.

O takich oczywistościach jak możliwość prowadzenia  dokumentacji dokładnie w takim zakresie, jaki wymaga od Ciebie prawo, nie muszę chyba nawet wspominać.

Naturalnie, takie elementy, jak przyjazny interfejs, szybkość działania, dodatkowe funkcjonalności, czy cena, są również istotne. Chodzi jednak o to, żeby nie przysłoniły Ci priorytetów, czyli Twojego bezpieczeństwa prawnego.

Jeżeli więc będziesz w najbliższym czasie gorączkowo rozglądać się za programem do prowadzenia dokumentacji medycznej, zapisz sobie ten wpis. Niech stanowi dla Ciebie swoistą checklistę przy analizowaniu kolejnych ofert ?

Photo by Dose Media on Unsplash

The form you have selected does not exist.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartłomiej Achler

  Administratorem Twoich danych osobowych wskazanych w formularzu jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler", 00-891 Warszawa, ul. Chłodna 22a lok. 9/10. Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w zakresie oraz w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z czytelnikami bloga). Twoje dane wskazane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Ci odpowiedzi.
  Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do tego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia swoich danych.
  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: