fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy podmiot leczniczy może wykonywać inną działalność?

Bartlomiej Achler06 września 2022Komentarze (0)

Czy podmiot leczniczy może prowadzić inną działalnośćWiele spośród placówek medycznych, jakie nasza kancelaria ma pod swoją opieką, oprócz działalności leczniczej prowadzi również inną aktywność biznesową.

Czy wiesz, że podmiot leczniczy może wykonywać inną działalność i nie musi ograniczać się do udzielania świadczeń zdrowotnych?

Biznes na kilku nogach

Czy wiesz, co łączy te firmy?

 • Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.
 • Zakłady Mięsne Łuków S.A.
 • Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.
 • J.W. Construction Holding S.A.

Każda z nich wykonuje działalność leczniczą i jest wpisana do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Jak  możesz się domyślić, działalność lecznicza nie jest głównym przedmiotem ich działalności.

Już jednak choćby te przykłady pokazują, że aktywność stricte medyczna nie musi być Twoim jedynym przedmiotem działalności. Oraz to, że podmiot leczniczy może wykonywać inną działalność, niż lecznicza.

Co to jest zakład leczniczy?

Podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą za pomocą „zakładu leczniczego”. Jest to tzw. „zespół składników majątkowych”, służących do wykonywania określonego rodzaju działalności leczniczej. Żeby zatem prowadzić działalność leczniczą, musisz wyodrębnić w strukturze swojej firmy właśnie zakład leczniczy.

Zakład leczniczy stanowi z kolei tzw. jednostkę lokalną w rozumieniu ustawy o statystyce publicznej. Oznacza to, że stanowi on pewną zorganizowaną całość, ma własny, odrębny adres oraz co najmniej jedna osoba wykonuje w nim określoną działalność. W tym wypadku będzie to działalność lecznicza.

Upraszczając – zakładem leczniczym będzie Twoja klinika, przychodnia, gabinet, czyli to miejsce, w którym, co do zasady, udzielasz świadczeń zdrowotnych.

Pamiętaj też, że zakładając podmiot leczniczy musisz uzyskać numer REGON dla swojego zakładu leczniczego. Pisałem o tym >>> tutaj.

Czy podmiot leczniczy może wykonywać inną działalność w zakładzie leczniczym?

Ogólna zasada jest taka, że w zakładzie leczniczym wykonywana jest działalność lecznicza. Innymi słowy – udzielasz tam świadczeń zdrowotnych. Czy jednak możesz tam prowadzić inną działalność?

Zgodnie z ustawą, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych można prowadzić inną działalność, niż działalność lecznicza, jednak pod jednym warunkiem. Działalność ta nie może być uciążliwa dla pacjentów lub dla przebiegu leczenia.

Jest to sformułowanie dość ogólne. Generalnie jednak podmiot leczniczy może prowadzić inną działalność również w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych. Do każdej dodatkowej działalności musisz jednak podchodzić indywidualnie, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta i jakość udzielanych świadczeń.

Pamiętaj też, że działalność leczniczą musisz wykonywać z zachowaniem odpowiednich wymogów sanitarnych. Twój podmiot leczniczy może prowadzić inną działalność niż lecznicza wyłącznie pod warunkiem, że nie ucierpi na tym bezpieczeństwo sanitarne w Twojej placówce.

Nie każda działalność jest dozwolona

Od powyższej reguły jest jeden wyjątek. Ustawa stanowi wprost, że w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych nie możesz świadczyć usług pogrzebowych. Nie możesz ich również reklamować.

Zakładam jednak, że ten wyjątek może stanowić dla Ciebie raczej ciekawostkę. Żaden z podmiotów leczniczych, jakie mamy pod swoją opieką, opcji oferowania lub reklamy tego rodzaju usług nawet nie rozważał 🙂

The form you have selected does not exist.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartłomiej Achler

  Administratorem Twoich danych osobowych wskazanych w formularzu jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler", 00-891 Warszawa, ul. Chłodna 22a lok. 9/10. Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w zakresie oraz w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z czytelnikami bloga). Twoje dane wskazane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Ci odpowiedzi.
  Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do tego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia swoich danych.
  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: