fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kto może założyć podmiot leczniczy?

Bartlomiej Achler04 września 20222 komentarze

Kto może założyć podmiot leczniczyW ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 roku w kancelarii ACHLER założyliśmy blisko 20 nowych podmiotów leczniczych w całym kraju. Nie zawsze, choć najczęściej, były to placówki zakładane przez lekarzy lub przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Jednym z pierwszych pytań, jakie przychodzi do głowy osobom pragnącym założyć własną placówkę medyczną jest: Kto może założyć podmiot leczniczy?

Co to jest podmiot leczniczy?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest podmiot leczniczy.

Ustawa o działalności leczniczej wyróżnia dwie podstawowe formy wykonywania działalności leczniczej:

 • podmiot leczniczy
 • praktyka lekarska, pielęgniarska lub fizjoterapeutyczna

Ta druga może być przy tym wykonywana jako praktyka indywidualna lub grupowa.

Zarówno podmioty lecznicze, jak i praktyki zawodowe należą do szerszej kategorii: podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli po prostu podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych.

Co do zasady więc podmiotem leczniczym jest każda placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych, która nie jest indywidualną lub grupową praktyką lekarską, pielęgniarską lub fizjoterapeutyczną.

Jaka forma prawna dla podmiotu leczniczego?

Swego czasu pisałem o tym, jak wybrać formę prawną dla podmiotu leczniczego. We wpisie tym nie wspomniałem jednak o wszystkich możliwych formach prawnych dla podmiotu leczniczego.

Odpowiedź na pytanie, kto może założyć podmiot leczniczy, często zależy od tego, w jakiej formie prawnej miałby on funkcjonować. Podmiotami leczniczymi mogą być:

 • przedsiębiorcy – we wszystkich prawem dopuszczalnych formach,
 • samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (spzoz),
 • jednostki budżetowe,
 • instytuty badawcze,
 • fundacje i stowarzyszenia (o ile wykonywanie zadań z zakresu ochrony zdrowia jest och celem statutowym i statut pozwala na wykonywanie działalności leczniczej) i jednostki organizacyjne takich stowarzyszeń,
 • kościelne osoby prawne i jednostki organizacyjne,
 • jednostki wojskowe.

Czy trzeba wykonywać zawód medyczny?

Odpowiedź jest krótka – nie. W przeciwieństwie do indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych, założenie podmiotu leczniczego nie wymaga od Ciebie wykonywania zawodu medycznego.

Jest w zasadzie tylko jeden wyjątek, a dotyczy on spółki partnerskiej. Istota tej spółki polega na tym, że może być ona zawiązana wyłącznie w celu wykonywania wolnego zawodu. Partnerami w spółce mogą być zatem wyłącznie osoby wykonujące wolne zawody wskazane w Kodeksie spółek handlowych, czyli np. lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, czy fizjoterapeuta. Jeżeli więc podmiot leczniczy miałby działać w takiej formie, musisz o tych ograniczeniach pamiętać.

Czy obcokrajowiec może założyć podmiot leczniczy w Polsce?

Cudzoziemcy mogą wykonywać działalność gospodarczą w Polsce. Oczywiście wiele zależy od tego, czy są to obywatele państw członkowskich UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

Nie bez znaczenia jest również status pobytowy cudzoziemca. Więcej informacji na ten temat znajdziesz >>> tutaj.

A zatem…

…kto może założyć podmiot leczniczy?

Odpowiedź jest w gruncie rzeczy dość prosta: praktycznie każdy.

Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i trzeba zwracać uwagę na niuanse, ale jeżeli marzysz o założeniu i prowadzeniu własnej placówki medycznej, jest duża szansa, że Ty również możesz założyć swój własny podmiot leczniczy 🙂

The form you have selected does not exist.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartłomiej Achler

  Administratorem Twoich danych osobowych wskazanych w formularzu jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler", 00-891 Warszawa, ul. Chłodna 22a lok. 9/10. Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w zakresie oraz w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z czytelnikami bloga). Twoje dane wskazane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Ci odpowiedzi.
  Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do tego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia swoich danych.
  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Krzysztof 19 lutego, 2024 o 14:19

  Czyli jeśli dobrze rozumie, dopóki w placówce przyjmuje kilku specjalistów i każdy rozlicza się osobno (na osobnych kasach fiskalnych, prowadząc odrębne działalności), to taka placówka może mieć charakter grupowej praktyki zawodowej? A co jeśli jedna z tych osób chce mieć umowę B2B z głównym pomysłodawcą placówki, to wtedy już będzie podmiot leczniczy?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 28 lutego, 2024 o 11:19

  To niestety nie jest takie proste, ale ogólnie kierunek myślenia jest prawidłowy Panie Krzysztofie 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: