fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kierownik podmiotu leczniczego – kim jest i jak go powołać?

Bartlomiej Achler25 stycznia 20246 komentarzy

Kierownik podmiotu leczniczegoTen blog opiera się na jednym, podstawowym założeniu – nie ma głupich pytań…

Zwłaszcza, gdy dotyczą one polskiego systemu prawnego. Stąd też nie dziwię się, gdy klienci zgłaszają wątpliwości dotyczące kwestii pozornie oczywistych, nie wymagających wyjaśnienia. Przy czym „pozornie” to słowo klucz w tym przypadku.

Kim jest kierownik podmiotu leczniczego?

Z tym pojęciem możesz spotkać się wielokrotnie czytając przepisy regulujące funkcjonowanie placówek medycznych. Oczywiście mowa przede wszystkim o ustawie o działalności leczniczej ale nie tylko. Postanowienia dotyczące praw i obowiązków kierownika podmiotu leczniczego znajdziesz również m.in. w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czy ustawie o świadczeniach…

Z regulacji tych wynika jeden wniosek – kierownik jest w zasadzie najważniejszą osobą w podmiocie leczniczym.

Kierownikiem podmiotu leczniczego jest osoba uprawniona do kierowania podmiotem i reprezentowania go na zewnątrz.

Kierownikiem podmiotu leczniczego prowadzonego w formie spółki kapitałowej jest zarząd spółki.

Zwróć uwagę, że mowa jest o zarządzie, a nie o poszczególnych jego członkach. Jeżeli zatem zarząd w spółce z o.o. jest, powiedzmy, trzyosobowy, spółka ma nadal tylko jednego kierownika. Jest nim cały zarząd.

Jak widzisz, to ustawa określa wprost, kto jest kierownikiem. Wydawałoby się więc, że nie musisz podejmować żadnych dodatkowych czynności w celu jego powołania. Tak łatwo niestety nie będzie, ale o tym za chwilę…

Kompetencje kierownika podmiotu leczniczego

Do kierownika należy prowadzenie wszelkich spraw związanych z działalnością podmiotu leczniczego oraz reprezentowanie go na zewnątrz. To kierownik , co do zasady, dysponuje mieniem placówki medycznej, zawiera  umowy, zatrudnia pracowników, występuje przed organami i instytucjami

Kierownik ustala również regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego oraz reprezentuje podmiot we wszelkich postępowaniach kontrolnych.

Oczywiście dopuszczalne jest upoważnienie innych osób do wykonywania poszczególnych czynności w ramach kompetencji kierownika. Może to nastąpić np. w drodze uchwały wspólników. Tryb delegowania obowiązków najczęściej wynika z wewnętrznych regulacji podmiotu.

Pamiętaj jednak, że takie delegowanie obowiązków wywiera wyłącznie wewnętrzny skutek. Nie możesz zmieniać przepisów ustawy wewnętrznymi uchwałami.

Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego

Regulamin organizacyjny dla Twojego podmiotu leczniczego. Wzór z instrukcją.

Czy forma organizacyjno-prawna ma znaczenie?

Oczywiście. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność leczniczą, kierownikiem Twojego podmiotu leczniczego będzie:

 • w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – właściciel;
 • w spółce cywilnej – wspólnicy;
 • w spółce jawnej – wspólnicy;
 • w spółce partnerskiej – partnerzy lub zarząd (jeżeli jest powołany);
 • w spółce komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej – komplementariusz, a jeżeli komplementariuszem jest spółka kapitałowa – jej zarząd;
 • w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością– zarząd;
 • w spółce akcyjnej – zarząd.

Oczywiście w konkretnych przypadkach dopuszczalne są pewne odstępstwa od powyższej reguły.

Wewnętrzne regulacje mogą wiele zmienić

Często w praktyce, zwłaszcza  w przypadku spółek prawa handlowego, spotyka się np. w umowie spółki  postanowienia określające zasady reprezentacji i prowadzenia spraw podmiotu inaczej, niż wynika to z przepisów prawa.

Jak widzisz, o tym, kto pełni funkcję podmiotu leczniczego decyduje nie tylko ustawa o działalności leczniczej, ale przede wszystkim dokumenty założycielskie Twojej placówki. Jeżeli prowadzisz spółkę (cywilną lub handlową) o wszystkim decydować będzie umowa spółki i uchwały wspólników.

W wyjątkowych zaś przypadkach – orzeczenie sądu, ale o tym przy innej okazji…

The form you have selected does not exist.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Bartłomiej Achler

  Administratorem Twoich danych osobowych wskazanych w formularzu jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler", 00-891 Warszawa, ul. Chłodna 22a lok. 9/10. Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w zakresie oraz w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z czytelnikami bloga). Twoje dane wskazane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Ci odpowiedzi.
  Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do tego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia swoich danych.
  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marek 5 marca, 2022 o 11:42

  Czy prokurent (ustanowiony w Ceidg) firmy działającej jako jednoosobowa działalność gospodarcza może być kierownikiem podmiotu i zakładu leczniczego?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 27 marca, 2022 o 14:58

  Panie Marku, moim zdaniem nie. Wynika to z istoty prokury. Prokurent w gruncie rzeczy jest szczególnym rodzajem pełnomocnika przedsiębiorcy. Nie jest jednak osobą uprawnioną do kierowania przedsiębiorstwem.

  Odpowiedz

  Janke 5 października, 2022 o 23:32

  Mecenasie czy gdzieś w ustawie napisane że kierownikiem podmiotu Leczniczego przedsiębiorcy spółki ZOO musi być lekarz ? Czy prezesem spółki może być ktokolwiek ?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 6 października, 2022 o 14:32

  Nie ma takiego obowiązku. Prezes może być „niemedyczny”

  Odpowiedz

  Sebastian 3 lutego, 2023 o 13:23

  Panie Mecenasie.
  Czy zakładając NZOZ przez przedsiębiorcę „niemedycznego” -Spółka Cywilna/Jawna, na stanowisku kierownika musi być osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów medycznych? Czy wystarczy umowa z lekarzem na innym podrzędnym stanowisku?

  Odpowiedz

  Bartlomiej Achler 5 lutego, 2023 o 17:12

  Panie Sebastianie,
  kierownikiem podmiotu w przypadku spółki cywilnej są z mocy prawa wspólnicy uprawnieni do prowadzenia spraw i reprezentacji spółki. Kierownika „medycznego” w ogóle nie ma obowiązku powoływać, ale jeżeli chcielibyście Państwo powołać kierownika ds. medycznych to zasadne byłoby posiadanie przez niego wykształcenia medycznego.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: