Decyzja podjęta. Chcesz rozpocząć działanie na własny rachunek. Zakładasz gabinet. Na początek jako indywidualna praktyka lekarska – ta teoretycznie uproszczona forma działalności leczniczej.
I pierwszy dylemat na początek. Czy możesz otworzyć gabinet w mieszkaniu? Masz wolny lokal mieszkalny i niespecjalnie uśmiecha Ci się wynajmowanie lokalu użytkowego.
Czy jednak założenie gabinetu lekarskiego w prywatnym mieszkaniu jest zgodne z prawem?
Jakie warunki powinien spełniać lokal na gabinet?
Ustawa o działalności leczniczej jest – jak to z ustawami często bywa – dość ogólnikowa, jeśli chodzi o kwestie lokalowe. Jednoznacznie jednak mówi, że pomieszczenia, w których zamierzasz prowadzić swój gabinet, powinny
„odpowiadać wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych”
O jakie wymagania chodzi?
Są to przede wszystkim wymogi ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne.
Jaki lokal dla praktyki lekarskiej?
Lokal, w którym będziesz prowadzić swoją praktykę lekarską powinien być wyposażony w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny, odpowiednie do rodzaju i zakresu udzielanych przez Ciebie świadczeń zdrowotnych.
Jeżeli wykonujesz swoją działalność w ramach praktyki zawodowej, możesz prowadzić swój gabinet w lokalu mieszkalnym. Żeby nie było jednak zbyt różowo prowadzenie gabinetu w mieszkaniu jest obwarowane pewnymi warunkami.
Przede wszystkim musisz pamiętać o wyodrębnieniu swojego gabinetu od tych pomieszczeń, które są zajmowane przez innych użytkowników lokalu (o ile oczywiście ktoś oprócz Ciebie korzysta z lokalu).
The form you have selected does not exist.
O czym pamiętać zakładając gabinet w mieszkaniu?
Szczegółowe wymagania, jakie powinieneś spełnić jeśli chcesz prowadzić swój gabinet w mieszkaniu określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2019 r.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że lokal musi mieć faktyczną możliwość udzielania w nim świadczeń. Innymi słowy – musi być na tyle duży i „ustawny”, że będziesz w stanie ustawić w nim sprzęt i urządzenia, z których korzystasz w swojej działalności.
Musisz też wydzielić pomieszczenie na składowanie bielizny czystej oraz bielizny brudnej (tzw. brudownik) oraz miejsce na odpady. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku praktyk zawodowych może być to jedno pomieszczenie.
Nie zapomnij też o miejscu na przechowywanie środków czystości.
Oczywiście musisz też pamiętać, ze wymogi zawsze należy dostosować doi rodzaju i zakresu prowadzonej działalności i mogą się one różnić. Te, które wymieniłem, to absolutne minimum.
Meble i podłogi w gabinecie
To wydaje się oczywiste, ale pamiętaj, że podłogi w gabinecie muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji (nie dotyczy np. gabinetów psychiatrycznych).
Pewnym bonusem dla gabinetów prowadzonych w mieszkaniach jest natomiast to, że nie musisz zwracać uwagi, aby meble w lokalu nadawały się do mycia i dezynfekcji.
Gabinet w lokalu mieszkalnym – nie dla podmiotów leczniczych
Jeżeli dysponujesz lokalem mieszkalnym, albo masz kłopot ze znalezieniem odpowiedniego lokalu użytkowego, prowadzenie gabinetu w mieszkaniu jest całkiem sensownym pomysłem. Pamiętaj jedynie o spełnieniu podstawowych wymogów przestrzennych i sanitarnych, a żadne kontrola nie będzie Ci straszna ?
The form you have selected does not exist.
{ 31 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie,
rozumiem zatem, że podmiot leczniczy nie może być prowadzony w mieszkaniu?
Jeżeli rzeczywiście nie może być prowadzony w mieszkaniu to z jakich przepisów to wynika?
Pozdrawiam
Pani Melanio,
dziękuję za komentarz. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotów wykonujących działalność leczniczą dopuszcza zlokalizowanie placówki w mieszkaniu tylko dla praktyk zawodowych. Podmioty lecznicze tylko w pomieszczeniach użytkowych. Trzeba więc pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu. Co więcej – warto sprawdzić we właściwym wydziale architektury i budownictwa, czy działalność lecznicza jest w takim lokalu dopuszczalna i zgodna z mpzp.
Pozdrawiam serdecznie
A co z domem jednorodzinnym a podmiotem leczniczym jako telemedycyna?
Pani Irino, dziękuję za to pytanie 🙂
Jeżeli podmiot udziela wyłącznie świadczeń telemedycznych (czy też, jak określa to ustawa „ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności”), to moim zdaniem można taką działalność prowadzić również w domu jednorodzinnym (nawet jeżeli jest to podmiot leczniczy, a nie praktyka zawodowa). Na dzień dzisiejszy nie ma rozporządzenia, które określałoby minimalne wymagania dla podmiotów stricte telemedycznych.
Odrębną kwestią jest ewentualna zmiana przeznaczenia lokalu zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, ale akurat w przypadku telemedycyny prowadzenie takiej działalności nie wpływa na bezpieczeństwo sanitarne, czy zdrowotne, więc nie widziałbym problemu. Nie zaszkodzi jednak skonsultować się z właściwym miejscowo wydziałem architektury i budownictwa :).
Pozdrawiam serdecznie
Dysponuje lokalem mieszkalnym na parterze i chce tam prowadzić gabinet psychologiczny, czy muszę przekształcać go w usługowy ? W urzędzie stwierdzili, że tak co wiąże się z dostarczeniem opisu i rysunku itp. czytać nie małymi kosztami.
Panie Adamie, dziękuję za ten komentarz. Z pewnością będzie to bezpieczniejsza opcja. Koszty związane z prowadzeniem działalności bez zmiany przeznaczenia lokalu mogą być niestety znacznie wyższe.
Pozdrawiam serdecznie
Czy dobrze rozumiem, że prowadząc praktykę zawodową lekarska czy też fizjoterapeutyczna nie muszę przekształcać lokalu mieszkalnego na użytkowanie usługowe? A chcąc prowadzić podmiot leczniczy muszę wystąpić do starosty o zmień użytkowania? Dziękuję za pomoc;)
Pani Karolino,
dziękuję za komentarz. Niestety nie ma tutaj automatyzmu. Zawsze trzeba uwzględnić, czy zmiana sposobu korzystania będzie wpływać na warunki higieniczno – sanitarne. Prowadziłem nawet w tej sprawie korespondencję z Ministerstwem Zdrowia, które uważa, że „kluczowe jest rozstrzygnięcie czy funkcjonowanie gabinetu, w którym ma być wykonywana praktyka zawodowa w lokalu mieszkalnym wpłynie na warunki zdrowotne lub higieniczno-sanitarne. Przykładowo w przypadku praktyki fizjoterapeutycznej wpływ na ww. warunki może być znikomy albo żaden. Natomiast w przypadku praktyki lekarskiej lekarza specjalisty chorób zakaźnych ten wpływ może być znaczny. W przypadku wątpliwości co do oceny tego wpływu zasadnym jest wystąpienie o opinię właściwego miejscowo organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.”
Tak więc na pewno bezpieczniej byłoby zmienić przeznaczenie lokalu, ale nie zawsze będzie to konieczne.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, planuje otworzyć gabinet trychologiczny PKD dla działalności paramedycznej. Czy mogę prowadzić go w mieszkaniu w wyodrębnionym pokoju? Mam mieszkanie 4 pokoje na pierwszym piętrze jedno pomieszczenie przekształciłam w gabinet? Są wydzielone strefy konsultacyjna i zabiegowa. Z góry dziękuje bardzo za odpowiedź.
Pani Natalio,
moim zdaniem jest to dopuszczalne. Zastanowić się jedynie należy nad zmianą przeznaczenia lokalu, jeżeli zakres świadczonych przez Panią usług będzie wpływał na bezpieczeństwo sanitarne.
Pozdrawiam serdecznie
Czy moge prowadzic gabinet psychiatryczny w mieszkaniu w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej? Dodam ze cale mieszkanie byloby przeznaczone do tego celu.
Czy konieczne jest przekształcenie tego mieszkania w lokal użytkowy?
Z gory dziękuję za odpowiedż
Pani Edyto,
moim zdaniem tak. Tego rodzaju działalność nie wpływa, w mojej ocenie, na zmianę warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno – sanitarnego.
Nie zaszkodzi skonsultować tego nadzorze budowlanym (może oni widzą to inaczej), ale moim zdaniem może Pani podjąć taką działalność.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzień dobry,
a czy orientuje się Pan, czy w przypadku gabinetu psychologicznego w ramach działalności nierejestrowanej możliwe jest legalne prowadzenie go w mieszkaniu? Przypuszczam też, że wtedy niekonieczne jest osobne pomieszczenie na brudną bieliznę i odpady? Będę również wdzięczna za rozwinięcie, co oznacza odgraniczenie gabinetu od pomieszczeń, z których korzystają inni użytkownicy lokalu – czy np. powinny być osobne toalety czy przedpokój? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za świetny artykuł 🙂
Dzień dobry. Bardzo dziękuję za ten przydatny artykuł. Czy wie Pan może czy indywidualna praktyke lekarska i fizjoterapeutyczna mozna prowadzic w lokalu uzytkowym na 1 pietrze bez windy?
Pozdrawiam serdecznie i bardzo prosze o odpowiedz.
Pani Moniko, wszystko zależy od zakresu działalności. Jeżeli miałaby tam być wykonywana rehabilitacja lecznicza, taka lokalizacja może być uznana za sprzeczną z rozporządzeniem MZ, które stanowi, że pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji leczniczej lokalizuje się w sposób zapewniający dostęp osobom niepełnosprawnym, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Brak windy w takim wypadku będzie ograniczeniem dostępu dla osób niepełnosprawnych.
Dzień dobry Panie Bartłomieju,
Podziwiam Pana wiedzę – mieliśmy okazję rozmawiać w ramach fizjorejestracji. Chciałbym zgłębić temat. Jako spółka z o.o. prowadzimy podmiot leczniczy jako ambulatoryjna opieka medyczna (fizjoterapia) posiadający komórki organizacyjne w kilku lokalach usługowych. Chcielibyśmy teraz rozszerzyć naszą działalność o dodatkowy punkt- jest to lokal mieszkalny w budynku usługowo- mieszkalnym ( sam lokal jest mieszkalny). Czy jest szansa żeby otworzyć tam dodatkowe gabinety jako podmiot leczniczy bez przekształcania lokalu na usługowy?
Czy widzi Pan taką możliwość? Zakładamy, że cały lokal zostanie dostosowany do celów fizjoterapeutycznych?
Pozdrawiam serdecznie
Panie Jakubie, mamy tutaj dwie kwestie: pierwsza to prawo budowlane, a druga to rozporządzenie MZ w sprawie pomieszczeń. O ile w przypadku przepisów prawa budowlanego można byłoby argumentować, że zmiana sposobu korzystania nie wpływa na bezpieczeństwo higieniczno – sanitarne, o tyle rozporządzenie MZ dopuszcza działalność w lok.mieszk. ty;lko dla praktyk zawodowych. moim zdaniem więc pomysł jest dość ryzykowny.
Dzień dobry.
Panie Mecenasie,
czy posiadając mieszkanie, w którym jest prowadzona praktyka lekarska psychiatryczna indywidualna i wynajmując pozostałe pomieszczenia na gabinety psychologiczne oraz psychiatryczne jest konieczne przekształcenie mieszkania w lokal użytkowy? Wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne lub higieniczno- sanitarne znikomy, w zasadzie żaden.
Czy najem takich pomieszczeń powinien być w ramach praktyki lekarskiej czy można jako osoba fizyczna?
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pani Gabrielo,
moim zdaniem nie wpływa to na bezpieczeństwo zdrowotne lub higieniczno- sanitarne. Nie zaszkodzi jednak zasięgnąć opinii we właściwym miejscowo organie administracji budowlanej.
Pozdrawiam,
Dzień dobry Panie Mecenasie, z powyższych zapisów wnioskuję, iż kwestia zmiany przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy uwarunkowana jest zmianą warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno-sanitarnego. Czy wg Pana szerokiej wiedzy lokal mieszkalny dwupokojowy o powierzchni 53 m2 zlokalizowany w budynku mieszkalnym na pierwszym piętrze, w którym byłyby umieszczone gabinety lekarskie pediatry-pulmonologa, psychiatry, neurologa dziecięcego i fizjoterapeuty, wpływa na zmianę warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno-sanitarnego?
Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzień dobry Pani Agnieszko,
gdyby była mowa o jednym gabinecie, taki wpływ mógłby być znikomy lub żaden. Skoro jednak mamy tu liczbę mnogą, to może się zdarzyć sama ilość udzielanych świadczeń i liczba pacjentów będą powodować, że wpływ na bezpieczeństwo sanitarne wzrośnie.
Zalecałbym zasięgęnięcie opinii w administracji budowlanej właściwej miejscowo.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Aktualnie prowadzę mobilny gabinet fizjoterapii, jest to jdg.
1. Czy mogę otworzyć gabinet w wynajętym mieszkaniu? Właściciel oczywiście wyraził na to zgodę.
2. Czy konieczne jest przekształcenie lokalu mieszkalnego w użytkowy, jeżeli tylko ja będę tam pracować.
Bardzo dziękuję za informacje.
witam serdecznie,
czy podmiot leczniczy – stomatologia ( w tym rtg) może być prowadzony w domu jednorodzinnym ( cały dom przeznaczony na gabinety) ? Czytając poprzednie komentarze rozumiem, że przekształcenie będzie konieczne. Czy dobrze wnioskuję?
Pani Aneto,
Zmiana przeznaczenia będzie moim zdaniem konieczna w takim przypadku.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzień dobry,
Czy istnieje możliwość prowadzenia gabinetu alergologicznego lub pediatryczno-alergologicznego w ramach JDG w mieszkaniu w bloku na 1 piętrze? Czy konieczna jest oddzielna łazienka dla pacjentów/personelu-lekarza? Pozdrawiam!
Witam serdecznie,
Czy lokal, który był zgłoszony jako apteka wymaga zmiany sposobu użytkowania jeśli chcę w nim otworzyć gabinety psychologa, psychoterapeuty, pedagoga? Sanepid i wydział architektury twierdzą, że tak, ale nie są w stanie mi podać konkretnych argumentów.
Będę wdzięczna za informację.
Pani Karolino,
z punktu widzenia Pani bezpieczeństwa zdecydowanie zalecałbym zrobienie tego zgodnie z zaleceniami sanepidu i wydziału arch. To jest często kwestia ocenna, więc bezpieczniej będzie zmienić.
Pozdrawiam
Panie Bartłomieju a z punktu widzenia przepisów prawa to jakie jest Pana zdanie? Zastanawiam się czy nie nawiązać współpracy z prawnikiem, który mi przygotuje kontrargumenty dla urzędów. To tańsza opcja niż zmiana sposobu użytkowania.
Pani Karolino,
żeby odpowiedzieć na to pytanie musiałbym zapoznać się z dokumentacją i poznać więcej szczegółów. Proszę o kontakt mailowy – postaram się pomóc.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Czy spotkał się Pan z sytuacją kwestionowania przez sanepid możliwości przyjmowania w lokalu pacjentów przez lekarzy psychiatrów (świadczenia usług zdrowotnych), jeżeli wejście do budynku, w którym znajduje się lokal nie jest dostosowane do osób niepełnosprawnych?
Łącze wyrazy szacunku
J.J.
Pani Justyno,
akurat jeśli chodzi o usługi psychiatryczne – nie spotkałem się z takimi przypadkami, ale jest to oczywiście możliwe.
Pozdrawiam