Często pytacie, w jaki sposób można ograniczyć liczbę odwiedzających w Waszych placówkach? Na ile restrykcyjny może być regulamin odwiedzin, by nie narazić się na zarzut naruszania zbiorowych praw pacjentów?
Czy w ogóle ograniczenia odwiedzin pacjentów są zgodne z prawem?
Prawa pacjenta a odwiedziny w szpitalu
Zacznijmy od tego, że w ustawowym katalogu praw pacjenta znajdziesz prawo pacjenta do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.
Jest to prawo ściśle związane z prawem do życia prywatnego i rodzinnego. Pobyt w placówce medycznej nie może oznaczać rezygnacji z utrzymywania relacji z innymi osobami.
Z drugiej jednak strony pacjent ma również prawo do odmowy kontaktu. Jeżeli więc nie zechce przyjmować odwiedzających, Twój personel powinien mu to umożliwić.
Ograniczenia prawa do kontaktu
Prawo do kontaktu nie jest prawem absolutnym i podlega pewnym ograniczeniom. Możesz ograniczyć korzystanie z tego uprawnienia przez pacjentów w następujących przypadkach:
- jeżeli wystąpi zagrożenie epidemiczne,
- jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów,
- ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.
Co istotne, dwie pierwsze przesłanki dotyczą wszystkich praw pacjenta. Ostatnia – tylko prawa do kontaktu.
Zagrożenie epidemiczne jako podstawa ograniczeń praw pacjenta
Zgodnie z przepisami zagrożenie epidemiczne to:
zaistnienie na danym obszarze warunków lub przesłanek wskazujących na ryzyko wystąpienia epidemii, czyli zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.
Co istotne, stan zagrożenia epidemicznego na terenie województwa (lub jego części, czyli np. na obszarze powiatu) stwierdza wojewoda. Zagrożenie epidemiczne na terenie większym niż województwo, stwierdza Minister Zdrowia.
Tak więc, dopóki stan zagrożenia epidemicznego nie będzie formalnie stwierdzony przez wojewodę lub Ministra Zdrowia, nie można na tej podstawie ograniczać praw pacjenta.
Czym jest bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów?
Żaden przepis nie definiuje „bezpieczeństwa zdrowotnego”. Masz więc tutaj pewną swobodę. Pamiętaj jednak, by swobody tej nie nadużywać. Nadmierne ograniczanie praw pacjentów może się dla Ciebie źle skończyć.
Zwróć uwagę, że ustawa nie pozwala na całkowite pozbawienie pacjentów ich praw, a jedynie na ich ograniczenie. Zgodne z prawem będą np. takie zapisy w regulaminach odwiedzin:
-
pacjentów nie mogą odwiedzać osoby z podejrzeniem choroby zakaźnej;
-
odwiedzającym zabrania się palenia tytoniu na terenie szpitala;
-
personel ma prawo odmówić wstępu osobom nieprzestrzegającym zasad higieny w szpitalu.
Ograniczenia odwiedzin z przyczyn organizacyjnych
Są wreszcie tzw. „możliwości organizacyjne podmiotu”. O co chodzi? Najczęściej o możliwości lokalowe, ograniczoną obsadę kadrową, organizację pracy, rozkład dnia w placówce.
Dopuszczalne będą, przykładowo, następujące ograniczenia:
-
specjalnie wydzielone miejsca do odwiedzin;
-
zakaz odwiedzin w trakcie obchodów lekarskich;
-
ograniczenie liczby osób odwiedzających;
-
wyznaczenie godzin, w trakcie których odwiedziny są zakazane;
Prawa innych pacjentów
Nie możesz zapomnieć o jeszcze jednym, kto wie, czy nie najistotniejszym, ograniczeniu prawa pacjenta. Wynikają one z praw innych pacjentów. Pamiętaj, że oni również mają prawo do intymności, prywatności, kontaktów, wypoczynku itp.
Prawo do kontaktu nie jest bynajmniej prawem absolutnym i jego realizacja wymaga poszanowania również praw i wolności innych osób.
Miej to na uwadze, gdy przystąpisz do pracy nad nowym regulaminem odwiedzin…
The form you have selected does not exist.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }